Hvis du er en flittig Facebook-bruger, er du måske stødt på vores lille serie med spøjse lufthavnsudtryk på Facebook. I løbet af de seneste uger har vi nemlig udfordret vores Facebook-følgere i det lufthavnske sprog og ladet dem gætte med på forskellige spøjse lufthavnsudtryk.
Og vi må sige, at I har været ualmindeligt gode til at gætte! Der var ikke ét eneste af de fem lufthavnsudtryk, der var for svære for jer. Men vi har alligevel samlet svarene på siden her, hvis I nu skulle få lyst til at tjekke jeres svar eller teste, om jeres venner er lige så gode til lufthavnsk, som I er.
Melex er navnet på de små eldrevne biler, der bruges til at køre udstyr ud på forpladsen, som er det område, der er foran terminalen. Melex bruges for eksempel, når bagagen skal køres ud til flyet.
En marshall vinker flyene ind på forpladsen og sørger for, at de parkerer det rigtige sted. Det gør han ved at kommunikere direkte med flyets styrmand og kaptajn gennem sit headset.
En Airshell er en hård og beskyttende indpakning til blandt andet barnevogne, ski og golfsæt, som man kan have med i lastrummet på en flyvemaskine. Hvis du skal bruge en Airshell til din næste rejse fra HCA Airport, kan du booke den lige her.
Et birdstrike er et sammenstød mellem et fly og én eller flere fugle. Det er ufarligt for flyet og passagerne, men det kan godt give en forskrækkelse.
I lufthavnen kommunikerer man med flyene via radio, og til det bruger man NATO's fonetiske alfabet. Hvis man skal skrive bogstaverne HCA med det fonetiske alfabet, skriver man Hotel Charlie Alfa.
Lufthavnvej 131, DK-5270 Odense N | Tel: +45 65 95 50 72
Åbningstider: Mandag - fredag 08:00 - 18:00. Lørdag - søndag: 09:00 - 17:00